Finans

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

Bu konu da harçlık avans hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden üniversite öğrencilerini ekonomik olarak desteklemek amacı ile her ay düzenli olarak burs ve kredi ödemesinde bulunmaktadır. 2020 yılı içerisinde 475 TL olarak verilen burs ve kredi, bazı durumlarda öğrencilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyor.

KYK, bu gibi durumlarda öğrencilerin zor duruma düşmemesi için öğrencilere bir sonraki ay alacağı ücret üzerinden harcama yapma imkanı tanıyor. Harçlık avans olarak adlandırılan bu durum sadece POS cihazları üzerinden yapılan alışverişleri kapsıyor.

Ziraat Bankası Harçlık Avans Tahsilatı Kesintisi

Bir sonraki ay alacağı ücret üzerinden harcamalar yapan öğrenciler, burs ve kredi ücretlerinin yattığı gün hesaplarında harcadıkları tutar kadar “harçlık avans tahsilatı” adında kesinti olduğunu göreceklerdir. Bu durumun tamamen yapılan harcamalar ile ilgili olduğunu, bankanın ekstra bir ücret kesintisinde bulunmadığını söyleyebiliriz.

Herhangi bir şekilde bir sonraki ay üzerinden harcama yapmayan öğrenciler, burs ve kredilerini tam tutar üzerinden çekebiliyor. Eğer hesabınızdan harçlık avans tahsilatı yapılmasını istemiyorsanız Ziraat Bankası ile iletişime geçerek hesabınızın harçlık avans çekimine kapatılmasını isteyebilirsiniz.

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

KYK Harçlık Avans Nedir?

Harçlık Avans, KYK’dan burs veya öğrenim kredisi adı altında her ay ödeme alan öğrencilerin Ziraat Bankkart Genç’lerine tanımlı olan, hesaplarında para bulunmasa dahi sadece alışveriş işlemlerinde kullanabileceği kadar olan faizsiz ve masrafsız alışveriş limiti olarak adlandırılır.

Sponsorlu Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün