Sgk

Yeşil Kart Çocuk Parası Sorgulama

Yeşil kart çocuk parası sorgulama işleminin yapılabilmesi için e devlet sistemine girilmelidir. Devlet, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile çocuk sahibi olmuş ailelere bazı yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlar ile çocukların bazı ihtiyaçlarının karşılanabilmesi hedefleniyor. Bu yardımlardan da bir tanesi yeşil kart çocuk parası olarak öne çıkmaktadır. Bu çocuk parasını alabilmek için ilk olarak başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. Yaptığı başvurunun sonucunu öğrenmek isteyen kişiler ise e devlete girmelidir. Şifre, internet bankacılığı, elektronik imza, mobil imza ya da TC kimlik kartı bilgileri ile e devlete giriş yapan kişiler bakanlığın Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranını açmalıdır. Bunun yanı sıra Doğum Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama ekranı açılarak da çocuk parası başvurusu sorgulanabilir.

Kimler Çocuk Yardım Parasından Yararlanabilir?

Çocuk parası alma şartlarından bir tanesi annenin doğum yapmış ve çocuğun da sağlık olması gereklidir. Çocuk parası almak isteyen kişilerin sağlaması gereken koşullar arasında çocuğun sağ doğması bulunuyor. Ayrıca doğumun Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması da şarttır. Bu tarihten önceki doğumlar için doğum yardımı sağlanmıyor.Bunun yanı sıra annenin ya da babanın sigortalı olarak çalışıyor olması şartı da aranmaktadır. Bu şartları sağlayan ebeveynler gerekli evraklar ile beraber başvurularını gerçekleştirebilir ve doğum yardım paralarını alabilirler.

Doğum Yardım Parası İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Doğum parası için istenen belgelerden bir tanesi doğum raporudur. Bu yardım sağ olan çocuklar için veriliyor. Bundan dolayı da yardım başvurusu sırasında doğuma ilişkin raporun teslim edilmesi gerekiyor. Ayrıca doğum parası alabilmek için şu belgeler de talep ediliyor:

 • Bebeğin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
 • Doğum yardım parası başvuru dilekçesi.

Yeşil Kart Çocuk Yardım Parası Ne Kadardır?

Çocuk parası ücreti ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre değişiyor. Aileler her doğan çocukları için yardım parası alabiliyorlar. Bir ailenin kaçıncı çocuğu dünyaya geldiğine bakılarak da verilecek yardımın miktarı belirleniyor. Doğum parası yardım miktarları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Birinci çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL.

İkiz Çocuklarda Yardım Miktarı Ne Kadar Oluyor?

İkiz çocuklarda doğum parası miktarı ailenin daha önceden çocuğu olup olmadığına göre değişiyor. Şayet ailenin daha büyük çocukları yoksa ikiz çocuklardan birisi ilk, diğeri ikinci çocuk olarak değerlendiriliyor ve 300 TL artı 400 TL yani toplamda 700 TL yardım sağlanıyor. Eğer ailenin ikiz çocuktan önce doğmuş çocukları varsa bu durumda da ikizler ikinci ve üçüncü çocuk olarak değerlendiriliyor. Bundan dolayı da ikinci çocuk için verilen 400 TL ve üçüncü çocuk için verilen 600 TL’nin toplamı olan 1000 TL ailelere yardım olarak sağlanıyor. Eğer bir kadın üçüz çocuklar dünyaya getirmişse de birinci, ikinci ve üçüncü çocuk için verilen yardımların toplamı olan 1300 TL doğum parası olarak veriliyor.

Sponsorlu Reklamlar

Yeşil Kart Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Çocuk parası başvurusunun yapılabileceği yerlerden bir tanesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlükleridir. Başvuru için istenen evraklar ile beraber bakanlığa yapılan başvurunun ardından doğum için verilen bu yardımdan faydalanılabilir. Bunun yanı sıra Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne da başvurunun gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Bu başvuruların şahsen yapılmasına gerek yoktur. Farklı kişiler de anne ya da baba adına bu yardım parası başvurusunu gerçekleştirebilir. Ayrıca memur olarak çalışan bir anne doğum parası almak için başvurularını çalıştığı kuruma da yapabiliyor. Kurum da anne adına bu başvuruyu bakanlığa iletebilir.

Kaymakamlık Yeşil Kart Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık çocuk parası alma koşullarından en temel olanı ailenin dar gelirli olmasıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yardıma muhtaç ailelere çocukları için destek sunuyor. Bu yardım sayesinde de çocuğu olmuş ailelerin bütçeleri biraz da olsa rahatlatılmaya çalışılıyor. Bu yardım başvurusunun ardından yeşil kart çocuk parası sorgulamasını yapmak isteyen kişilerin de yine e devlet sistemine girmesi gereklidir.

Yeşil Kart Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parasının alınacağı yer PTT’dir. Çocuk parası almak için başvuruda bulunan kişilerin bu başvuruları bakanlık tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirmenin ardından da ailelere çocuk parası verilip verilmeyeceğine dair karar alınır. Başvurusu olumlu sonuçlanmış bir aile PTT’ye giderek doğum paralarını alabilirler. Geçtiğimiz yıllarda bakanlık Ziraat Bankası ile anlaşma yapmıştı. Ancak bu sene çocuk yardım parasının alınabilmesi için PTT’ye müracaat edilmesi gerekiyor.

Evlat Edinilen Çocuk İçin Doğum Parası Alınabilir Mi?

Evlat edinen kişilerin doğum parası alma şansı bulunuyor. Ancak evlat edinmiş bir ailenin çocuk parası alabilmesi için daha önceden doğum yapmamış ve bu yardım parasını almamış olması gerekiyor. Şayet bir ailenin daha önceden çocuğu olmuş ve bu çocuk için doğum yardım parası alınmış ise bu durumda evlat edinilen çocuk için yardım alınabiliyor. Ancak aile daha önceden yardımdan faydalanmamışsa evlatlık çocuk için doğum parası yardımına başvurabiliyor.

Yabancı Uyruklu Kişiler Doğum Parasından Faydalanabilir Mi?

Yabancı uyruklu kişilerin doğum yardım parası alması söz konusu değildir. Bakanlık tarafından sağlanan bu doğum yardımından yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabiliyor. Bundan dolayı da anne ya da babanın yabancı olduğu durumlarda doğum yardım parasına başvurulabilmesi mümkün olmuyor. Ancak bu yabancı uyruklu aile ihtiyaç sahibiyse devletin farklı desteklerinden yararlanabiliyor. İlgili vakıflara yapılan başvuruların ardından devlet, yardıma muhtaç yabancı uyruklu kişilere çocukları için destek sağlayabiliyor. Bu destekler özellikle mama ve bez ihtiyacı için veriliyor.

Süt Parası İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Süt parası alma şartları arasında annenin çalışıyor olması bulunuyor. Anne çalışmıyorsa bile babanın sigortalı olarak bir işe sahip olması şarttır. Yeni çocuk sahibi olmuş kişilere devlet tarafından sağlanan yardımlardan bir diğeri süt parasıdır. Süt parasını anne alabileceği gibi baba da alabilmektedir. Şayet anne çalışmıyorsa bu desteğe babanın başvurması gereklidir. Bunun yanı sıra şu şartlar da süt parası için aranmaktadır:

 • Doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin sağ olması,
 • Doğumdan önce 1 yıl içerisinde 120 gün prim ödemesinin yapılmış olması.

Bu koşulları sağlayan kişilerin normal şartlarda herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Hastanenin hazırladığı rapor doğrultusunda süt parası otomatik olarak ailelere ödeniyor. Ancak otomatik olarak ödemenin gerçekleşmediği durumlarda da süt parası talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi ile beraber Sosyal İl Müdürlüklerine gidilerek başvuru yapılabilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadardır?

Şartlı eğitim yardımı miktarı çocukların cinsiyetine ve eğitim durumlarına göre değişiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çocukların eğitimlerine katkıda bulabilmek için ailelere şartlı eğitim yardımında bulunuyor. Bu yardımın miktarı da çocukların cinsiyetine ve eğitim durumlarına göre şu şekilde belirlenmiştir:

 • İlköğretimde okuyan kız çocuğu için 40 TL,
 • İlköğretimde okuyan oğlan çocuğu için 35 TL,
 • Ortaöğretimde okuyan kız çocuğu için 60 TL,
 • Ortaöğretimde okuyan oğlan çocuğu için 50 TL.

Yeşil kart çocuk parasından farklı olarak şartlı eğitim yardımı ailelere her ay ödenir. Bu desteği alan aileler her ay PTT ya da Ziraat Bankası şubelerinden yardımlarını alabilirler.

Yeşil Kartlılar Süt Parası Alabilir Mi?

İlk önce süt parası nedir ve süt parası kimler alabilir bu konuyu sorgulamak gerekir. Süt parası çalışan anneye veya sigortalı olan babanın çalışmayan eşlerine verilir. Süt parası yardımı T.C vatandaşı olan her anneye verilmektedir bu nedenle yeşil kartlılar süt parası alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün