Telefonda Arayanı Engelleme ve Engeli Kaldırma

Telefon numaraları kişiye özel iletişimi sağlamaktadır fakat istenmeyen durumlar olabilmektedir. Bazı firmalar reklam, tanıtım için veya bazı kişiler tarafından sürekli aranmak rahatsızlık verebilmektedir. Kötü amaçlı dolandırıcılar tarafından numaralara ulaşılabilmekte ve aramalar yapılabilmektedir. Bu durum bir kurum tarafından olabileceği gibi bir şahıs tarafından da olabilmektedir. Genellikle sık sık reklam, tanıtım amaçlı arayan firmalar sürekli arama yaparak özel hayatı etkilemektedir. Bunun önlenebilmesi için telefonda arayanı engelleme ve engeli kaldırma ile ilgili bilgiler verilmektedir. Arama yapılması istenmeyen numaralar engellenerek iletişimleri kesilebilmektedir.

Telefonda Arayan Nasıl Engellenir?

Bu işlem de telefon markası veya modelinden dolayı değişiklikler olabilir. Arayan telefon numarasına çağrı geçmişinden bakılarak üstüne tıklandığında “engelle” ya da “spam” gibi ibareler çıkmaktadır bu ibarelere tıklanarak numara engellenebilir. Çağrı geçmişi silindiyse bu engelleme işlemi rehberden de yapılabilmektedir. Bazı telefon modellerinde bu işlem ayarlar menüsünde “engellenen numaralar” olarak bulunabilir. Bu engellenen numaralar yerine gelerek engellenmek istenen numara girilir ve engelleme işlemi tamamlanır. iPhone marka telefonlarda arama geçmişinde olan numara kenarında bilgi işaretine tıklanarak yapılabilmektedir. Bazı telefon modellerinde engelleme yerine “Kara Liste” adı verilen bir seçenek vardır bu da aynı işlevi görmektedir. Kara liste olarak nitelendirilen bu listeye engellenmek istenen numara eklenerek ulaşması engellenir. Birçok telefon modelinde genel olarak benzer şekilde yapılır.

Engellenen Numara Arama Yaptığında Görülebilir mi?

Engellenen numara arama yapmaya çalıştığında sürekli şebeke meşgul çalar, çağrı aktif hale geçemez ve engelleyen kişinin telefonuna doğrudan bildirim olarak “engellenen çağrı” olarak görülebilmektedir. Bazı telefon modellerin de bu şekilde bildirim yerine “engellenen aramalar” klasörüne düşmektedir. Kullanıcı istediği zaman bu klasöre girerek bildirimleri görebilir ve silebilir.

Telefonda Engellenen Numaranın Engeli Nasıl Kaldırılır?

Engeli kaldırılmak istenen numara çağrı geçmişinden ya da rehber üzerinden tıklanarak “engel kaldır” veya “spam kaldır” seçenekleri seçilerek kaldırılabilir. Aynı şekilde ayarlar üzerinden engellenen numaraların olduğu yerden numara silinerek engel işlemi kaldırılabilir. Kara liste olan telefon modellerinde de engeli kaldırılmak istenen numara silinerek engel kaldırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir