Teknolojinin Zararları Nelerdir? Maddeler Halinde Nedir?

Teknolojinin günlük hayatta birçok yeri bulunmakta. Bu nedenle teknolojinin zararları hakkında bilgi edinmekte fayda vardır. Eğer teknolojinin zararları nelerdir diye soracak olursanız size saymak ile bitiremeyeceğimiz zararlardan bahsedebiliriz. Dünya nüfusu 7.5 milyar insana ulaşan şu zamanlar da 640 milyon obez olduğu belirtilmekte. Bu da dünya nüfusunun %8’ine tekabul etmektedir. En basit teknolojinin zararları arasında ise obezite örneği verilebilir. Aşağıda liste halinde teknolojinin zararları kısaca belirtilmiştir.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

  • Teknoloji sayesinde ozon tabakası delinmiş ve zararlı bir ortam oluşmuştur.
  • Ormanlar yok edilerek, yerlerine evler yapılmış doğanın yapısı yok olmaz üzeredir.
  • Fabrikalardan atılan atık maddelerin birçoğu direk doğaya bırakıldığı için çok büyük zararları vardır.
  • Baz istasyonları insanlarda kanser hastalığının çıkmasına sebep olmaktadır.
  • Ulaşım hızlı olması faydalı olmasına rağmen büyük zararları da bulunmaktadır.
  • Bilgisayar müthiş bir buluş olmasına rağmen insanlar hacker denen kötü kişiler sayesinde zor durumda kalıyor.
  • Yeni çıkan çocukları etkileyen “Mavi Balina” gibi oyunlar çocukların ölümüne dahi yol açabiliyor.
  • Bilgisayar oyunları ile geçirilen zaman arttığı için obezite sayısı artmaktadır.

Burada belirtilen zararlar oldukça büyük olmak ile birlikte uzatmak gerekir ise bu zararlar daha da arttırılabilir. Bu nedenle teknolojinin faydalı durumları hakkında bilgi alabilirsiniz.    (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  teknolojinin yararları) Ülkeler teknolojiyi çocuklar üzerinde kullanarak savaşın en kötü yüzünü göstermekteler. Buna en büyük örneklerden biri ise son zamanlar da yaşanan Yeni Zellanda katliamıdır. Bu katliam canlı yayında yayınlanmış olup, çocukların oynağı silah oyunlarına benzediği göz önünde olmakta. Buna göre çocukların oynadığı oyunlara dikkat etmek gerekir.

Çocuklar üzerindeki zararı yadırganmayacak kadar fazla olan teknolojiyi, faydalı hale getirmeye çalışmak da yetişkin bireylere düşmektedir. Zararı yadırganmayan bu unsurlar insan zihnine hipnoz eder derecelere gelmiştir. Çocuklar artık dışarı çıkıp oynamak yerine bilgisayarda vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Artık bebekler dahi ilk doğdukları anda televizyon ve bilgisayar ile tanışıyor. Zihinsel gelişimin dahi gerilemesine sebep olan etmenlerden biri de televizyon ve telefonlardır.  (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  woflteam bedava çarlar)


Çağımızda artık muhabbet, sohbet bitmiş durumda. Bir avm veya farklı bir kafeye gittiğiniz zaman insanlar birbirleri ile konuşmak yerine telefonlar üzerinden farklı kişiler ile sohbet ediyor. Ve insanlarda telefon bağımlılığı sebebi ile kültürel ilişkilerimiz zayıflaması ile birlikte kültürel bozulmalar yaşanmaktadır.

Kaynak: Bilgi Ustası

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ara ara blog yazıları giriyor ve bilgilendirici makaleler ile ilgileniyorum. Yazılım ile ilgili de bilgi paylaşıyorum.
Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Avatar

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ara ara blog yazıları giriyor ve bilgilendirici makaleler ile ilgileniyorum. Yazılım ile ilgili de bilgi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir