Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Buna göre teknolojinin yararları nelerdir, teknolojinin yararları kısaca, teknolojinin yararları maddeler halinde, akıllı saat nedir? Teknolojinin yararları oldukça fazla olmasına rağmen biz sadece gerekli olanları açıkladık ve buna benzer birçok teknolojik sorunun cevabı konumuzda.

Sitemizde yer alan bilgiler uzman yazarlarımız tarafından uzun araştırmalar doğrultusunda faydanıza sunulmuştur. Sizlere teknolojinin yararları hakkında bilgiler araştırarak açıkladım. Hemen altta ki listede teknolojinin yararlarını bulabilirsiniz. Umarım verdiğim bildiler size faydalı olabilir !

Teknolojinin Yararları Maddeler Halinde

Teknolojinin Yararları:

  • Eğitimin gelişmesine fayda sağlamış. Kitapların hızlı çoğaltılmasına fayda sağlamıştır.
  • İletişim oldukça hızlı ve kolay bir hale gelmiştir.
  • Hastalıkların çözümüne katkı sağlamış ve sağlık alanı gelişmesine öncülük etmiştir.
  • Bilgiye İnternet sayesinde ulaşmak artık çok kolay olmuştur.
  • İnsan gücü yerine mekanik güç kullanılmaya başlamıştır.
  • Araçların gelişmesi nedeni ile ulaşım hızlanmıştır.
  • Ev aletleri çıkmış ve teknoloji sayesinde ev işleri kolaylaşmıştır.

(Teknolojinin Zararları için bakınız->  teknolojinin zararları)

Teknoloji Nedir?


Bir sanayi ürünlerinin yapım esnasında kullanılan yöntemler, üretime dahil olan araçlar, aygıtlar ve bu aygıtlar doğrultusunda oluşturulan sistemler bütününe teknoloji denir.

Kısaca Teknoloji

İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak için geliştirdiği aletlerdir. Teknoloji kelimesi, dilimize Yunanca dan geçmiştir. Teknokos (ustalık), Logia(bilim, sanat) kelimelerinin birleşmesi ile teknoloji oluşmuştur. Teknolojinin gelişmesinde ki asıl amaç yaşam koşullarına uygun teknik aletlerin üretilmesi ve bu aletlerin de insanların işlerini kolaylaştırmasıdır. Teknolojinin yararları bunlardan ibaret değildir. Aşağıda birçok faydasını görebilir ve bizlere kattığı yenilikleri öğrenebilirsiniz.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Formula 1 araçlarında yarış esnasında 8 den fazla mühendis aracın süspansiyon, yakıt miktarı, lastiklerin ne durumda olduğu, motor sıcaklık seviyesi ve yağ basıncı ile 300 civarında farklı veriler araçtan toplamaktadır. Bu verilen yalnızca bir yarış süresi boyunca toplanıyor. Ki ortalama olarak minimum 5 Gb kadar yer kaplamaktadır.

Bu örneği baz alarak insan vücudunu irdelemek gerekirse, insan vücudunu bu gibi özellikler insana toplayarak düşünürsek çok yakın geleceğe kadar imkansızdı. Ama giyilebilir teknoloji ile birlikten insan vücudundan bir çok veri toplayabilmektedir. Giyilebilir teknoloji olarak isimlendirilen bu icat sayesinde bir atlet (koşucu) koşu esnasında vücut sıcaklığı, futbolcunun topa vurma hızı, bir bebeğin anne karnında kalp atış hızı, kola takılan basit cihazlar ile anlık kan basımı ölçümü gibi bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu cihazlar futbol topunun içine, ayakkabının sert bir taban kısmına, bilek, kol hatta deri altına dahi yerleştirilebilmektedir.

Akıllı Saat

Eskilerden günümüzde kullanılan klasik saatlere oranla farklı tür de bulunan saat çeşididir. En önemli özelliği ise “akıllı” olmasıdır. İlk versiyonları sadece hesap yapabilen, alarm kurulabilen, geri sayım sayacı veya kronometre içeren saatler şimdi ise mini bir bilgisayar olarak tanımlanabilir. Cihaz içerisinde bulunan bir çok algılayıcı sensör hayat kurtarıcı özelliklere sahip olabiliyor. Tansiyon, kalp atış hızı gibi ölçümleri yapabiliyor ve bazı türleri ani bir sıkıntı durumunda konum gönderme özelliklerine sahiptir. Diğer bir kullanım alanı ise konuşma özelliğidir. Saat üzerinde ki mini hoparlör sayesinde günlük konuşmalarınızı yapabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Telefonunuza gelen mesajları görebilir, resim çekebilirsiniz. Unutulmaması gereken attığınız adımları sayabilme özelliğine de sahiptir.

Akıllı Telefonlar

Hayatımızın her noktası akıllı olmuş iken telefonlarında akıllı olmaması düşünülemez. Telgraflar ile başlayan iletişim teknolojisi, ilerleyerek şuanda ki halini almıştır. Son olarak kablolu telefonlar, kablosuz ve tuşlu telefonlar derken şuanda kullandığımız akıllı telefonları oluşturmuştur. Bu telefonlar ile birden fazla iş yapılabilmektedir. İnternet’e girebilir, görüntülü konuşabilir, atılan adımı sayabilir, bir adrese giderken yön bulmasını sağlayabilir, sizin yerinize tercümanlık yapabilir ve buna benzer birçok özelliğe sahiptir akıllı telefonlar.

Akıllı Bileklik

Geçmişte de yaygın olarak kullanılan ve denge bilekliği olarak geçen lastik bileklikler günümüzde oldukça gelişerek saatler gibi akıllanmış bir durumda. İlk akıllı bileklikler saat, adım sayar, kronometre gibi özelliklere sahip iken şimdilerde ise akıllı telefonlara entegre edilebiliyor. Bu bileklikler kaç saat uyuduğunuzu, uyurken öyle ki kaç kere uyandığınızı, uyku pozisyonu kaç kere değiştiği ve buna benzer hareketlere duyarlı özelliklere sahiptir. Kendini ön plana çıkaran özelliklerinden biri ise alarm sistemidir. Sadece sizin hissedebileceğiniz şekilde alarm kurulup, alarm vaktinde sessiz bir şekilde titreşim ile sizi uykudan kaldırabilmektedir. Akıllı bileklik teknolojinin yararları arasında şuanda kendimizin de kullandığı en güzel yenilikler arasında yer almaktadır.

Akıllı Spor Ekipmanları

Bu ekipmanlar ile spor sırasında anlık geri bildirimler alabilirsiniz.  Bu da akıllı telefonlar yardımı ile yapılmaktadır. İlk olarak koşularda ve bisiklet yarışmalarında kullanılan bu ekipmanlar daha sonra futbol ve basketbol da da kullanılmaya başlamıştır. Bu bir futbol topunun, basketbol topunun ivmesini, topun gidiş hızını, yüksekliğini gibi özelliklerin ölçülmesini çok basit bir hale getirmiştir. Yıllardır çözüm bulamadığımız top kaleye girdi mi girmedi mi? sorusuna da bu akıllı cihazlar sayesinde çözüm bulunmuştur. Bu teknolojik spor aletleri sayesinde top çizgiyi geçtiği anda anlayabiliyoruz.

Akılllı Gözlük

Kullanıcı tarafından göze takılması ile istenilen görüntülerin gözlük camı üzerine yansıması ile oluşur ve bu yansıyan görüntüler akıllı gözlük giyilebilir teknoloji (bkz.) akıllı cihazlar olarak tanımlanmaktadır. Göz hizasında bulunan bu cihaz saydam bir yapıya sahiptir. Kullanan kişi normal hayatta ki çevreyi görebilirken, istemesi halinde ise online olarak bilgi sahibi de olabilmektedir. Kısaca televizyon ekranını gözlük camında gibi düşünmek daha doğru olacaktır.

Bu sektöre giriş yapan ilk firma Google firmasıdır. Üretmiş olduğu “Google Glass” adlı akıllı gözlük serinin başlangıcını yapmıştır. Telefonda yapılacak tüm işlemleri gözlük ekranında yapılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Estetik bir yapıya sahip olmaması, sürekli üzerinde bulundurduğu kamera ile yaşamınızı takip edebilmesi ve özellikle fiyatı pahalı olması sebebi ile bu gözlükler kullanımdan kalkmıştır. İlerleyen zamanlarda nasıl bir gözlük modeli çıkar ve ne olur bilinmez ama önümüzde ki bir kaç yıl adından pek söz ettirmeyecek gibi.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka ilk olarak 1967 yılında ortaya atılmıştır. Fakat dönemin teknolojisi bunun için yetersiz olduğu için hiçbir şekilde bir gelişim gösterememiştir. Ortaya atılışından tam 30 yıl sonra tekrar gündeme gelmiş ve büyük bir sükse ile yapay zeka kendinden söz ettirmiştir. Artık nerede ise hayatımızın her noktasında bir yapay zeka bulunmaktadır. Görüntü işleme ve Yapay öğrenme konularının temelini yapay zeka oluşturur.

Teknolojinin yararları ile ilgili yazdığımız bu makale de teknolojinin yararları nelerdir başlığını ön planda tutarak, teknolojinin faydaları ve insanlara verdiği güzellikler hakkında bilgi verdik.

Son Güncelleme: 16.03.2019

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ara ara blog yazıları giriyor ve bilgilendirici makaleler ile ilgileniyorum. Yazılım ile ilgili de bilgi paylaşıyorum.
Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Avatar

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ara ara blog yazıları giriyor ve bilgilendirici makaleler ile ilgileniyorum. Yazılım ile ilgili de bilgi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir