Sahte Facebook Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Son günlerde birçok Facebook kullanıcısının karşılaştığı sorunlardan birisi kullanıcıların kendi isimlerine açıldığı sahte hesaplardır. Bu hesaplar taklit edilen kişinin adını, kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını kullanıyor. Bu hesapları kolay yollarla kapatmanız mümkün. Bu yazıda sahte facebook hesabını şikayet etme ve kapatma yolunu göstereceğiz.

Facebook Nedir?

Facebook, diğer insanlarla iletişim kurmanızı sağlayan sosyal medya platformlarından birisidir. 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Dünyadaki kullanıcı sayısı 1 milyarı aşmıştır. Facebook, sadece insanlarla iletişim kurmanıza değil ayrıca fotoğraf, video ve durum gibi özellikleri ile insanlarla paylaşmanızı da sağlar. Facebook kullancılarıdan uygulamayı kullanabilmeleri için herhangi bir ücret talep etmez. Facebook, gelirini yalnızca reklamlar üzerinden kazanmaktadır. Facebook kullanıcıları, profillerine kişisel bilgilerini yükleyebilir, arkadaşlarıyla veya ailesiyle sohbet edebilir ve yeni insanlarla tanışabilir. Gün içerisinde durumlar ekleyebilirsiniz ve arkadaşlarınızla görüntülü olarak sohbet edebilirsiniz. Facebook, kişisel bilgilerinizi siz istediğiniz sürece gizli tutar. Facebook gün geçtikte kendini yenileyen ve sabit özelliklerde kalmayan bir sosyal medya platformudur.

Sahte Facebook Hesabı Nedir?

İnsanların her türlü işine yarayan ve tamamen kişisel olan bu uygulamayı bazı kötü niyetli kişiler farklı amaçlarla da kullanmaktadır. Sizin veya başkasının kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını kullanan hesaplar fake hesaplardır. Bu kişilerin amaçları farklı olabilir. Fake hesaplar ikiye ayrılır. Tamamen hayal ürünü ve başka birisini taklit etmek için açılmış hesaplardır. Fake hesap açmak oldukça basit ve kısa zamanda yapılabilecek bir şeydir. Fake hesap kullanmak suç değildir fakat eğer kişisel fotoğraflar kullanılıyorsa suç olarak kabul edilebilir. Peki sizin adınıza açılmış bu fake hesapları kapatmanın yöntemi nedir?

Sahte Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Sahte Facebook hesapları, dolandırıcılık veya başka nedenlerden dolayı açılmış olabilir. Sahte Facebook hesabını kapatmak için, ilk önce profiline girin. Kapak fotoğrafının altında bulunan “…” tıklayın. Açılan sayfadaki Şikayet Et seçeneğine tıklayın. Açılan sayfadan “Bu Profili Şikayet Et” seçeneğine tıklayın. Daha sonraki açılan sayfada ki “Bu sahte bir hesap” seçeneğine tıklayın ve devamı işaretleyin. Açılan işlemler penceresinden “İncelenmesi İçin Facebook’a gönder” seçeneğine tıklayın. Eğer şikayet ettiğiniz hesap gerçekten sahte ise Facebook bu hesabı tamamen kapatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir