Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram, uygulama içerisinde yapmış olduğumuz aramaları arama geçmişi kısmında saklı tutmaktadır. Fakat Instagram arama geçmişi bölümünü temizlemek mümkündür. Instagram uygulaması, kullanıcılarına birçok farklı konu başlığında sayısız içerik sunmaktadır. Son derece popüler fotoğraf paylaşma uygulamasının arama kısmı sizler için kişiselleştirilmiş içerikleri otomatik olacak biçimde sıralamasının yanı sıra ayriyeten anahtar kelimeler vasıtasıyla arama yapmanıza da imkân tanıyor. Kullanıcı profillerine ulaşabileceğiniz bu arama bölümünde, takibe almak istediğiniz hashtag’leri de kolayca aratabiliyorsunuz. Son dönemde yapmış olduğunuz bu aramaları silmek imkânsız değildir. O halde instagram arama geçmişi nasıl silinir? Konusuna gelelim.

Instagram Arama Geçmişini Temizleme

Bunun için takip etmeniz gereken son derece basit belli başlı adımlar bulunmaktadır. Hem iOS hem de Android kullanıcılarının rahatlıkla uygulayabileceği adımlar şu şekildedir: İlk olarak profilinizin yer aldığı sekmeyi açmanız gerekmektedir. Bunun akabinde ‘Profili Düzenle’ seçeneğinin yanında bulunan ‘Ayarlar’ simgesi üzerinden uygulama ayarlarını açtıktan sonra ‘Hesap’ alt başlığı altında yer alan ‘Arama Geçmişi’ adlı bölüme tıklamanız gerekiyor. Şayet buraya tıklayarak ‘Arama Geçmişini Temizle’ derseniz, Keşfet sekmesi içerisindeki hesap, konum veyahut konu etiketleri için yapmış olduğunuz tüm aramalar temizlenmiş oluyor. Böylece yeni bir arama yapabilmek için tıkladığınız an, son dönemde yapmış bulunduğunuz aramaların hiçbiri görünmeyecektir. Yalnızca ‘Önerilen’ aramalar başlığının silinenler arasında olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Instagram Harf Geçmişi Silme

Arama geçmişini temizlemiş olsanız bile bir harfe bastığınız takdirde daha öncesinde ziyaret ettiğiniz ya da gönderilerini beğendiğiniz profiller ön plana çıkacaktır. Mesela öncesinde ‘a’ harfi ile başlayan profiller ziyaret ettiyseniz eğer, arama sekmesi kısmına ‘a’ harfini yazdığınız zaman ziyaret etmiş olduğunuz bu hesaplar öncelikli olarak karşınıza çıkacaktır. Instagram uygulamasının kullanmakta olduğu algoritma sebebiyle silme işlemleri güçleşse de profilini ziyaret ettiğiniz kişileri görmek istemiyorsanız bunun için yapmanız gereken tek şey bu kişileri engellemektir. Böylece harf arama geçmişi bölümünde de istemediğiniz kişilerin ismi çıkmamış olacaktır. Belirtilenleri doğru bir şekilde uyguladığınızda hem arama geçmişini hem harf geçmişini silme işlemlerini tamamlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir