Sgk

E Devlet ile Çocuk Parası Sorgulama

Gelişen teknoloji ile birlikte artık çocuk yardım parası sorgulama ve çocuk parası sorgulama işimizi elektronik ortamda halletmeye başladık. Artık E – Devlet üzerinden kolayca saniyeler içerisinde bu belgeyi temin edebiliyor. Üstelik vatandaş olarak elektronik ortamların kolaylığını da sevdik ve her geçen gün daha yenilerini bekliyoruz.

Devletimiz de bunun farkında olacak ki; hem iş yükünü hafifleten hem de bürokraside zaman kaybının önüne geçen elektronik ortamları geliştirmeye devam ediyor. E – Devlet üzerinden birçok konuda bilgi ve belge sahibi olabilmekteyiz, bunlara bir örnek olarak ta çocuk parası E Devlet ile sorgulama işlemini söyleyebiliriz. Eğer daha başvuru yapmadınız ise gerekli işlemler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. (Ayrıntılı bilgi için bakınız-> çocuk parası başvurusu nasıl yapılır)

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu işlem için aşağıda yer alan sorgulama çeşitleri ile çocuk parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Size uygun olan seçenek ile çocuk parası sorgulama işlemi yapabilir ve de yeni doğan çocuk parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Sorgulama

Yeni doğan bebeğe ait çocuk parası yatıp yatmadığını öğrenmek için yapılması gereken e-Devlet üzerinden sorgulama işlemi yapmak olacaktır. Eğer halen e-Devlet şifreniz bulunmuyor ise size en yakın postaneye giderek 2 TL karşılığında bu şifreyi alabilirsiniz. Aldıktan sonra şifreyi güncellemeniz ve yeni bir telefon numarası girmeniz gerekmektedir. Şifreniz ve kimlik numaranız ile sisteme giriş yaparak çocuk parası sorgulama işlemi gerçekleştirebilir ve sonuca göre işlem yapabilirsiniz.

Ptt Şubelerinden Sorgulama

Ptt şubelerinde çocuk parası yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken size en yakın postaneye giderek, kimlik numaranız ile başvurmak olacaktır. Bu başvuru işlemi sonucunda size bir bilgi verilecektir.

Sponsorlu Reklamlar

Alo 170 ile Sorgulama

Telefon ile yapacağınız arama sonucu paranın yatıp yatmadığını öğrenmek anlamına gelmektedir. Telefon üzerinden 170 numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Bu çağrı numarası ile çocuk parası yatıp yatmadığı veya çocuk parası ile ilgili tüm bilgileri buradan edinebilirsiniz. Çocuk parası genel de hesabınıza gecikmeler ile birlikte ortalama 30 ile 45 gün içerisinde yatmaktadır.

Bu yazımızda sizlere kısaca çocuk parasından ve E Devlet ile çocuk parası sorgulama işleminden bahsetmeye çalışacağız. Ülkemizde son yıllara baktığımızda; sosyal yardımlar anlamında birçok konuda gelişme yaşandığı aşikardır. Bunu inkar etmek bu çalışmayı yapanlara haksızlık olacaktır. Tabii ki daha iyi seviyelere gelmesi adına çalışmaların da yürütülmesi gerekmektedir.

En son olarak hayata geçirilen bu sosyal yardımlardan birisi de çocuk parası yardımıdır. E devlet ile çocuk parası sorgulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Bakanlar Kuruluna göre çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile çocuk parası yardımı 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle hayata geçirilmiştir. Kanun Hükmü Ne Der? Bu Kanun Hükmünde Kararname ‘ye göre 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğacak her çocuk ( Türk vatandaşı olmak kaydıyla ) çocuk yardımına hak kazanacaktır. Bu yardım maalesef 15 Mayıs öncesini kapsamamaktadır.

Ancak yapılacak yardım miktarında çocuğun kaçıncı çocuk olduğu önem arz ettiği için; daha önce doğan çocuklar sıralamada göz önünde bulundurulacaktır. Çocuk parası yardımı ne kadar baktığımızda; ilk çocuk için 300 TL yardım, ikinci çocuğa 400 TL yardım ve üçüncü çocuğa ise 600 TL yardım yapıldığını görmekteyiz. Hemen burada bir parantez açarak; evlatlık olan çocukların bu yardımdan faydalanamadığını ancak sıralama hesaplanmasında dahil edildiğinin de altını çizelim.

Eğer ne olursa olsun çocuk parası yardımı yatmadı ise yapmanız gereken şartları ve koşulları sağlayıp sağlanmadığı incelemek olacaktır.

Çocuk parası yardımı; eğer anne Türk vatandaşı ve sağ ise annenin adına yatırılmaktadır. Bu parayı da anne dışında kimse çekemez. Ancak; anne ölmüş ya da TC vatandaşı olmadığı durumlarda ise bu durumda para, yenidoğan çocuğun babasının adına yatacak ve parayı baba çekebilecektir. Çocuk parası yardımı PTT ‘ye yardımdan yararlanacak kişinin adına yatırılmaktadır. Çocuk parası çekme işini ise; ilgili kişi kimliği ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden yapmaktadır. Çocuk parası sorgulama işini ise; isterseniz TC kimlik numarası ve şifrenizi girmek suretiyle E – Devlet portalına giriş yaparak, isterseniz de ALO 170 ‘i arayarak yapabilirsiniz. Çocuk parası yatma süresi ise takribi 15 – 45 gün arasında gerçekleşmektedir. Bu süre bulunduğunuz ilin / ilçenin iş yoğunluğuna göre değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün