Bilgi

Çocuk Parası Nereden Alınır? Kimler Alabilir? Başvuru İşlemleri

Çocuk parası nedir, nasıl alınır, nereye başvurulur, PTT'den sorgulama nasıl yapılır hakkında geniş bilgileri araştırdık. İşte detaylar..

Çocuk parasının alınabilmesi için annelerin çalıştıkları yerlere dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra Alo 144 ve Alo 183 numaralı bakanlığın destek hatlarından çocuk parası başvuru yapılacak yerler hakkında daha detaylı bilgi alınabilmektedir. Aşağı da çocuk yardım parası nasıl alınır, çocuk yardım parası nasıl alabilirim ve çocuk parası için nereye başvurulur, çocuk parası nereden alınır ile ilgili tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parası almak için yapılması gereken bir takım işler bulunmaktadır. Bu işlemleri yaptıktan sonra çocuk yardım parası almaya hak kazanırsınız. Her doğum yapan anneye verilen bu devletin verdiği çocuk parası her canlı doğum yapan annenin hakkıdır. Bu nedenle 2015 yılından sonra çocuk doğumu yaptınız ise bu parayı alabilirsiniz ve bu parayı alabilmek için birkaç yapılması gereken durumlar bulunmaktadır.

Çocuk yardımı için verilen parayı PTT’den almak isteyen kişiler başvuru işlemlerinin ardından başvurularının kabulü için belli bir süre beklemektedir. Bu süre ortalama olarak 15 ile 45 gün arasında değişmektedir. Başvurusu kabul olan kişilerin başvuru aşamasında vermiş oldukları telefon numaralarına mesaj olarak durum bilgilendirilmesi yapılmaktadır. T.C. kimlik ile birlikte PTT’ye gidilerek yardım parasının şahsen alınması gerekmektedir.

Çocuk Parası Başvuru İçin İstenen Belgeler

Çocuk parası almak isteyen kişilerden istenen belgelerden biri hastaneden alınması gereken rapordur. Bunun yanı sıra istenen belgeler doğum yapan kişinin ve çocuğunun T.C. kimlik fotokopileri yer almaktadır. Bu belgeler ile birlikte kurumlara gidilerek dilekçe doldurulması gerekilmektedir. Bu dilekçede yer alması gereken bilgiler aşağıda verilmektedir. Bu bilgiler şu şekildedir:

 • Başvuru sahibinin adı ve soyadı yazılmalıdır.
 • Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Doğum yapan kişinin adı ve soyadı yazılmalıdır.
 • Doğum yapan kişinin T.C. kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Yeni doğan çocukların T.C. kimlik numaraları yazılmalıdır.
 • Yeni doğan çocukların babasının T.C. kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Başvuruda bulunacak kişinin oturduğu evin adres bilgisi yazılmalıdır.

Yukarıda istenen bilgiler dilekçe hazırlanırken eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmalıdır. Verilen bilgilerin her türlü sorumluluğu bilgileri sunan ve imzalayan kişiye aittir. Bunun yanı sıra aşağıda yer alan kişiler de çocuk için maddi destek talebinde bulunabilmektedir. Bu kişiler şu şekilde listelenmektedir:

Sponsorlu Reklamlar
 • Evlat edinen kişiler
 • Yasal işlemler sonucunda çocuğun velayetinin verildiği kişiler
 • Üvey çocuğa sahip olan kişiler

Doğum Yardım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Doğum parası müracaatları Aile ve Sosyal Bakanlığı’nın illerde ve ilçelerde yer alan müdürlüklerinden yapılmalıdır. Yurt dışında ikamet eden kişiler için o ülkelerde bulunan Türk konsolosluklarından müracaat işlemleri gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra büyükelçiliklere de başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Doğum parası için istenen belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıda şu şekilde yer almaktadır:

 • Doğum yardım parasının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş ve bebeğin yaşıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum parası için müracaat işlemlerinin yapılması istenmektedir.
 • Paranın alınabilmesi için hastaneden doğum raporu alınmalıdır.
 • Doğum raporu ile başvuru merkezlerine gidildiğinde başvuru için dilekçe doldurulması gerekilmektedir.

Emzirme Yardımı Başvuru

Emziren kadınların aldıkları para yardımı bir kereye özel olarak verilmektedir. Yardımı sağlayan kuruluş SGK’ dır. Çalışan ve çalışmayan annelerin hepsi bu yardım parasına başvuruda kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Emzirme döneminde alınan bu yardım için istenen koşullar şu şekildedir:

 • Çalışmayan kadınların eşlerinin SSK’lı bir yerde çalışıyor olmaları şartı istenmektedir.
 • Çalışmayan kişilerin eşlerinin sigorta primlerinin 120 gün boyunca yatırılmış olma koşulu aranmaktadır.
 • Çocuğun ölü bir şekilde doğmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra daha sonraki dönemlerde de çocuk parası yardımına başvuruda bulunulduğu zaman dilimde çocuğun hayatta olması gerekir.
 • Çalışan kadınların SSK’lı bir şekilde çalışmış olmaları ve minimum 120 gün boyunca sigorta primlerinin ödemelerinin yapılmış olmaları şartı aranmaktadır.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan kişiler başvuru işlemlerini gerçekleştirdikten sonra paranın ne zaman yatırıldığını kontrol edebilme şansı elde etmektedir. Bunun için öncelikli olarak “www. giris.turkiye.gov.tr” internet adresine giriş yapılmalıdır. Daha sonra bu sistem üzerinden Aile ve Sosyal Bakanlığı’nın sekmesine girilerek paranın sorgu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. E-devlet sistemi kullanıcılardan şifre istemektedir. Bu şifre PTT şubelerinden alınmaktadır. Bunun için bir miktar para ödenmektedir. Şifre alımını yeni şifre alacak kişiler yapmalıdır. Daha önce şifresi olan vatandaşların yeni şifre almalarına gerek yoktur.

Çocuk Yardımında Yaş Kısıtlaması

Aşağıda erkek ve kız çocukları için ayrı ayrı çocuk parası yaş sınırlamaları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler şu şekildedir:

 • Kız Çocukları İçin: Erkek çocukları için verilen paranın sınır yaşı 25’ dir. Fakat bazı zamanlarda birtakım sebeplerden dolayı sigortalı iş yerinde çalışılması durumunda verilen bu paranın kesilmesi söz konusu olmaktadır. İş yerinden ayrılması şartı ile tekrardan başvuru yapılarak verilen paraya devam edilebilinmektedir.
 • Erkek Çocukları İçin: Çocuk parası alan kişiler evlenme durumu söz konusu oluncaya kadar olan sürede bu yardımdan faydalanabilme imkânına sahiptir. Kadınlar sadece evlendikleri zaman verilen yardımın kesintisi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Çalışan Kişilerin Aldığı AGİ İndirimi

Aşağıda AGİ fırsatından yararlanan kişilerin aldığı ücretler ile ilgili açıklamalar verilmektedir. Bu miktarlar şu şekildedir:

 • Bekâr çalışan kişi 152,21 TL para almaktadır.
 • Evli ve eşi çalışmayan kişi 182,66 TL para almaktadır.
 • Evli, eşi çalışmayan ve 1 çocuk sahibi kişi 205,49 TL para almaktadır.
 • Evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuk sahibi kişi 228,32 TL para almaktadır.
 • Evli, eşi çalışmayan ve 3 çocuk sahibi kişi 258,76 TL para almaktadır.
 • Evli, eşi çalışmayan ve 4 çocuk sahibi kişi 258,76TL para almaktadır.
 • Evli ve eşi çalışan kişi 152,21 TL para almaktadır.
 • Evli, eşi çalışan ve 1 çocuk sahibi kişi 175,04 TL para almaktadır.
 • Evli, eşi çalışan ve 2 çocuk sahibi kişi 197,88 TL para almaktadır.
 • Evli, eşi çalışan ve 3 çocuk sahibi kişi 228,32 TL para almaktadır.
 • Evli, eşi çalışan ve 4 çocuk sahibi kişi 243,54 TL para almaktadır.

Alo 170 İle Çocuk Parası Öğrenme

Çocuk parasının öğrenme yollarından biri de Alo 170 numaralı destek hattıdır. Bu numara aranılarak çocuk yardımı başvuru koşulları, başvuru şartları, verilen paranın ne zaman yatırılacağını öğrenme vb. gibi konular hakkında tüm sorular ile ilgili bilgi alınabilmektedir. Bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı’nın resmi sitesi “www. ailevecalisma.gov.tr “ internet adresinde yer alan “sıkça sorulan sorular” kısmında da akıllarındaki sorulara yanıt bulabilme imkânına sahiptir. Sitede bulunan soru ve talep formu ile birlikte de ilgili kurumlar ile iletişime geçilmesi mümkündür.

Yapılan Diğer Çocuk Yardımları

Bazı durumlarda devlet tarafından durumu kötü olan çocuklar için birtakım yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların yapıldığı alanlar ile ilgili açıklamalar aşağıda yer almaktadır:

 • Eğitim Yardımı: Özelikle durumu olmayıp okula gidemeyen çocuklar için aylık olarak belirli miktarlarda eğitim masraflarının karşılanabilinmesi için para yardımında bulunulmaktadır. Bu para yardımı kız ve erkek çocuklar için farklılık göstermektedir.
 • Gıda Yardımı: Maddi olarak imkânsızlıklar içinde olan kişilerin çocuklarına beslenme yardımında bulunulmaktadır.
 • Kalacak Yer Yardımı: Özellikle imkân kısıtlaması olan ve eğitim gören kişiler için kalacak yer yardımında bulunulmaktadır. Lise ve üniversite döneminde bu yardımların dışında devlet tarafından KYK yurt seçenekleri de mevcuttur. Bunun için öğrencilerin maddi yönden yetersiz olması şartı aranmaktadır. Başvurular okul kayıt döneminden önce online bir şekilde gerçekleşmektedir. Öğrencilerin KYK kabul işlemlerinin ardından yurtlarda yemek imkânı da bulunmaktadır.

Doğum parası nereden ve nasıl alınır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Çocuk parası alabilmek oldukça kolaydır sadece bir dilekçe yardımı ile bu parayı alabilirsiniz. Yukarı da ki bilgiler de belirttiğimiz gibi çocuk parası için nereye başvurulur hakkında açıklayıcı ve detaylı bilgiler paylaştık. Bu bilgiler ışığında çocuk parası alabilirsiniz.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası için nereye başvurulur konusu oldukça önemlidir. Eğer doğum gerçekleşti ise bu parayı almaya hak kazanırsınız. Fakat devlet tarafından istenen şartların sağlanması gerekir. Aksi taktirde bu parayı alamazsınız. Çocuk parası her yeni doğan çocuk için yapılan yardım türüdür. İlk çocuk için 300 TL den başlayan tutarlarda yardım yapılır. Bu para çocuk sayısı arttıkça da artar. Eğer çocuk yardım parası nereden alınır diyorsanız çocuk parası için başvuru adresleri linkini inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası başvurusu oldukça kolay bir işlemdir. Bir takım evrakları tamamlamak ile rahat bir şekilde çözülebilecek bir işlemdir. Bunun için ise çocuk parası başvuru dilekçesi doldurmanız gerekiyor. Başvuru sırasında bu dilekçeyi doldurmuş olmanız ve dolu bir şekilde teslim etmeniz isteniyor. Çocuk parası için başvuru merkezi olan bu kurumlar şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
 • İlçelerde Bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Kamu Görevlileri İçin Çalıştıkları Kurumlar

Yukarıda yer alan kurumlara gidilerek dilekçe doldurulmalıdır. Bu dilekçenin doldurulmasının ardından başvuru gerçekleşmiş olmaktadır. Çocuk parası başvurusu İnternetten incelemek gerekirse ile ilgili detaylı bilgiler, başvuru süreci ve istenen belgeler hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar Aile Bakanlığı’nın resmi sitesi olan “https://ailevecalisma.gov.tr/” internet adresini ziyaret etmelidir.

Çocuk Parası Çeşitleri

Çocuk parası başvurusu yaparken bunun farklı türleri olduğunu unutmamak gerekiyor. İşte tüm çocuk parası türleri aşağıda listelenmektedir:

 • Süt Parası (Emzirme ödeneği)
 • Doğum Parası (İş görmezlik ödeneği)
 • Doğum Yardımı Parası

Doğum Yardımına Başvuran Kişiler İçin İstenen Şartlar

Aşağıda doğum yardımı için istenen koşullar yer almaktadır. Bu koşullar şu şekildedir:

 • T.C. vatandaşı olmak şartı istenmektedir. Yabancı uyruklu olan kişiler başvuru işleminde bulunamamaktadır.
 • Doğum sonrasında doğum yapan kişinin ve çocuğunun hayatta olması şartı istenmektedir.

Yukarıda yer alan şartları yerine getiren kişilere doğan çocukları için yardım yapılmaktadır. Bu yardım miktarları çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Aşağıda verilen yardım miktarları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır:

 • Birinci çocuk için 300 TL çocuk yardımı yapılmaktadır.
 • İkinci çocuk için 400 TL çocuk yardımı yapılmaktadır.
 • Üçüncü çocuk için 600 TL çocuk yardımı yapılmaktadır.

Süt Parasına Başvuru

Süt parasından faydalanmak isteyen kişiler aşağıda yer alan durumlarda başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu durumlar şunlardır:

 • Annelik sigortasına sahip olan kişiler süt parası için başvuruda bulunabilmektedir.
 • Herhangi bir işte çalışmayan kadınlar için eşleri başvuru işlemi yapabilmektedir.
 • Ödemeler bir çocuk için bir kere yapılmaktadır.
 • Yardım istenecek çocuğun hayatta olması gerekmektedir.
 • Eşin süt parası alabilmesi için kadın ile resmi nikahlı olarak evli olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte bu evlilik işleminin çocuğun doğum olayından önce yapılması gerekmektedir.

Süt Parası İçin Başvuru Şartları

Aşağıda süt parasına müracaat edecek kişilerden istenen şartlar yer almaktadır. Çalışan anne ve babadan istenen ayrı ayrı şartlar bulunmaktadır. Annelerden istenen şartlar şu şekildedir:

 • Geçmişte ya da şuan çalıştığı kurumun SGK’ya bağlı olması gerekmektedir.
 • Doğum yapması şartı istenmektedir.
 • Doğum olayından önceki tarihte 120 gün boyunca prim ödemelerinin tamamlanmış olması şartı aranmaktadır.

Yukarıda yer alan şartları yerine getiren anneler süt parası için gerekli yerlere başvuru işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Başvuruda yapacak kişilerin eşlerinin çalışma durumu süt parasında herhangi bir rol oynamamaktadır. Bunun yanı sıra babalardan istenen şartlar ise şu şekildedir:

 • Eşinin doğum yapması şartı istenmektedir.
 • Süt parası yardımında bulunan babanın eşi herhangi bir işte çalışmamalıdır.
 • Başvuru yapan babanın SGK’ lı bir işte çalışması gerekmektedir.
 • Doğumun gerçekleştiği tarihten geri dönük olarak 120 gün prim ödemelerinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması şartı aranmaktadır.

Doğum Parası

Doğum yapanların alacakları paraya başvuru için gerekli şartlar aşağıda verilmektedir:

 • Doğum olayından önceki 1 yıl boyunca 90 günlük eksiksiz bir şekilde primlerin ödenmesi gerekmektedir.
 • Herhangi bir iş yerinde çalışma şartı istenmektedir.
 • Doğum izni süresi boyunca sigortanın kesilmemesi şartı aranmaktadır.
 • Doğum parasından doğum yapan kadınlar faydalanabilmektedir.

Yukarıda yer alan koşulları yerine getiren kişiler ilgili kurumlara giderek çocuk parası talebinde kolay bir şekilde bulunabilmektedir.

Memur Ailelere Yapılan Çocuk Yardımları

Memur ailelerine verilen maddi destek için eşlerin herhangi bir SGK’ lı kurumda çalışmaması şartı aranmaktadır. Verilen bu maddi destek ailelerin sahip olduğu çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Aşağıda bu ücretler ile ilgili bilgiler yer almaktadır:

 • 72 aydan büyük olan bir çocuk için 49,97 TL yardım yapılmaktadır.
 • 72 aydan küçük bir çocuk için 77,11 TL yardım yapılmaktadır.
 • 72 aydan büyük iki çocuk için 99,94 TL yardım yapılmaktadır.
 • 72 aydan birisi küçük, birisi büyük iki çocuk için 127,08 TL yardım yapılmaktadır.
 • 72 aydan küçük iki çocuk için 154,21 TL yardım yapılmaktadır.
 • 72 aydan büyük olan üç çocuk için 157,52 TL yardım yapılmaktadır.
 • 72 aydan birisi küçük, ikisi büyük 3 çocuk için 184,66 TL yardım yapılmaktadır.
 • 72 aydan ikisi küçük, birisi büyük üç çocuk için 211,79 TL yardım yapılmaktadır.
 • 72 aydan küçük 3 çocuk için 238,93 TL yardım yapılmaktadır.

SYDV Şartlı Nakdi Çocuk Parası

Aşağıda SYDV çocuk parası çeşitleri yer almaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Durumu iyi olmayan ailelere kira, gıda, giyecek ve yakacak yardımları yapılabilinmektedir.
 • İhtiyaç sahiplerine şartlı eğitim ve sağlık yardımları yapılabilmektedir.
 • Çeşitli eğitim destekleri bulunmaktadır.
 • Afet ve proje yardımları yapılmaktadır.
 • Engelli olan kişilere destek amaçlı yardımlar yapılmaktadır.
 • Terör sonucunda kayba uğramış kişilere yardımcı olunmaktadır.

SYDV Eğitim Yardım Çeşitleri

Eğitim parası türleri aşağıda verilmektedir:

 • Eğitimde kullanılan her türlü araç ve gereç ihtiyacı olan kişilere yardım yapılabilinmektedir.
 • Okullarda kullanılan ders kitaplarının ücretsiz bir şekilde öğrencilere verilmesi sağlanmaktadır.
 • Durumu kötü olan öğrenciler için öğle yemeği, ulaşım ve barınma ihtiyaçları giderilmektedir.
 • Çeşitli engellerden dolayı okula gitmesi zor olan engelli öğrenciler için okula kolay bir şekilde ulaşım yapılabilinmesi için destek olunmaktadır.

Şartlı Eğitim Çocuk Parası Miktarları

Durumu kötü olan öğrencilere yapılan yardım paralarının ne kadar olduğu ile ilgili bilgiler şu şekildedir:

 • İlköğretimde eğitim görmekte olan erkek öğrencilere aylık olarak 35 TL maddi yardımda bulunulmaktadır.
 • İlköğretimde eğitim görmekte olan kız öğrencilere aylık olarak 40 TL maddi yardımda bulunulmaktadır.
 • Ortaöğrenimde eğitim görmekte olan erkek öğrencilere aylık olarak 50 TL maddi yardımda bulunulmaktadır.
 • Ortaöğrenimde eğitim görmekte olan kız öğrencilere aylık olarak 60 TL maddi yardımda bulunulmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından Verilen Çocuk Parası Yardımı

Durumu kötü olan kişilere vakıflar tarafından verilen yardımı alabilmek için aşağıda yer alan şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Para yardımını almak için müracaat eden kişilerin herhangi bir gelirinin olmaması gerekmektedir. Bununla birlikte müracaat eden kişinin sosyal güvencesi de bulunmamalıdır.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı yasal yollarla maddi yardım alınacak çocuğun devlet tarafından korumaya alınmaması gerekmektedir.
 • Herhangi bir mala sahip olan kişilerin bu maldan elde ettiği gelirin alınacak yardım parasından daha az olması gerekmektedir.
 • Çocuk yardım parasından faydalanmak isteyen engelli çocuk ailelerinin kuruldan sağlık raporları almaları istenmektedir. Bu sağlık raporları ile birlikte çocuk parası yardımına başvuruda bulunulmalıdır.

Çocuk Parası Başvuru Sonucunu Öğrenme

Çocuklar için alınan maddi destek için müracaat sonucunu öğrenmek isteyen kişiler e-devlet üzerinden bu işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. E-devlet’e şifre ve T.C. kimlik numarası ile birlikte giriş yapıldıktan sonra çocuk parası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Sisteme giriş için gerekli olan şifreler PTT şubelerinden para karşılığında temin edilmektedir.

Çocuk Parası Başvuru Formu

Çocuk parası başvurusu için istenen evraklar arasında en önemli olanı dersek doğru olacaktır. Bu form olmadan başvurunuz kabul edilmiyor. Bu nedenle bu formu bir yazıcıdan yazdırmanız ve daha sonra formu doldurarak teslim etmeniz gerekiyor. Çocuk parası başvuru dilekçesi eksiksiz ve tam olarak doldurulmalıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün