Sgk

Çocuk Parası Kaç TL, Ne Kadar?

Sgk çocuk parası ne kadar sorusu ailelerin önem verdiği sorulardan biridir. Bu nedenle çocuk parası yardımı 2020 senesinde 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yardımlardan ilki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk parasıdır. Bu hizmet 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan veya evlat edinilen çocuklar için verilmekte olup ne kadar alınacağı kaçıncı çocuk olduğuna ve çoklu doğum olup olmadığına göre değişim göstermektedir. İkinci olarak verile çocuk yardımı emzirme parasıdır. Emzirme parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilip sigortalı olarak çalışan kadınlara ve sigortalı erkeklerin sigortalı olmayan eşlerine verilmektedir. Çoklu çocuk doğuran muhtaç ailelere de çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Son olarak verilen çocuk yardımı ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan maaşı olan annelere verilen iş göremezlik parasıdır.

Çocuk parası 2020 yılında artıyor diye haberler yapılıyor, fakat çocuk parası ile ilgili bu konuda yasal bir haber bulunmamaktadır. Birçok haber sitesi Ocak ayında çocuk parasına zam geliyor şeklinde haberler yazıyor, fakat bu haberlerin şuanda net bir gerçeklik payı bulunmamaktadır.

Çocuk Yardımı Parası 2020 İtibariyle Ne Kadar Oldu?

2020 yılı itibariyle çocuk parası yardımı miktarı değişime uğramamıştır. Çocuk parası yardımı miktarıyla ilgili 2020 yılında kamuoyuyla hiçbir bilgi paylaşımı yapılmadığı için miktar önceki yıllarla aynıdır. Çocuk yardımı miktarı annenin kaçıncı çocuğunu doğurduğuna ve kaç çocuk doğuracağına (ikiz, üçüz, dördüz…) göre değişim göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen çocuk parası yardımı 2020 yılı itibariyle;

 • Aileye ilk doğum için 300 TL çocuk parası desteği verilmektedir,
 • Aileye ikinci çocuk için 400 TL çocuk yardımı sağlanmaktadır,
 • Son olarak üçüncü ve bundan sonraki doğumlar için aileye 600 TL çocuk yardımı desteği yapılmaktadır.

Yapılan doğum sayısı çoklu ise yani anne ikiz ya da üçüz çocuğa sahip olursa yapılan doğum miktarı yardımı değişim göstermektedir. Bu durumu örneklerle açıklamak gerekirse annenin ikiz çocuk doğurduğunu varsayalım. Bu doğum annenin ikinci doğumu olsun. Bu durumda annenin alacağı doğum yardımı miktarı ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü çocuk 600 TL olmak üzere toplamda 1000 TL doğum yardımı alabilirsiniz.

Doğum parası yardımı parası 15 Mayıs 2015’te sonra doğan çocuklar için verdiğinden bahsetmiştik. Ancak bu tarihten önce yapılan doğumlarda yeni doğumlarda sisteme dahil edilmektedir. Yani 15 Mayıs 2015’ten önce iki çocuğa sahip olan bir kişi bu tarihten sonra yeniden doğum yaparsa çocuk yardım parası olarak devletten 600 TL alacaktır.

Sponsorlu Reklamlar

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurmalı?

Çocuk parası başvuruları 5 farklı noktaya yapılabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk parasından Türk vatandaşlar veya mavi kart sahipleri faydalanabilmektedir. Anne veya babadan birisinin Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması bu yardımdan yararlanmak için yeterlidir. Ayrıca bu yardımdan faydalanabilmek için bebeğin sağ olarak doğması gerekmektedir. Başvuru yapılabilecek kurumlar ise;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV),
 • Çocuk parasından faydalanmak isteyen kişi memursa çalıştığı kuruma,
 • Yabancı ülkelerden başvuru yapılacak ise büyükelçilikler ve konsolosluklara başvuru yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusunda Hangi Belgeler Talep Edilmekte?

Çocuk parası başvurunda istenen belgeler ile birlikte yukarıda belirttiğimiz kurumlara giderek çocuk yardımı desteğini alabilirsiniz. Çocuk parası desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin başvuruda yanında getirilmesi istenen belgeler;

 • Kişinin doğum yaptığına dair hastane tarafından düzenlenen belge,
 • Doğumuna ilişkin doğum raporu,
 • Anneye ait T.C. Kimlik Belgesi fotokopisi,
 • Bebeğe ait T.C. Kimlik Belgesi fotokopisi.

Başvuru sonrası çocuk parası yatırılmasına ilişkin sorgulama işlemlerini ise anne e-devlet üzerinden öğrenebilir. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıp arama kısmına sosyal yardım bilgileri sorgulama yazarak burada yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemiyle sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Süt Parası 2020 Yılında Ne Kadar?

2020 yılı emzirme parası olarak da bilinen süt parası miktarı 180 TL olup sadece bir sefer verilmektedir. Süt parasından sigortalı olarak çalışan anneler ile sigortalı baba ve çalışmayan eşleri faydalanabilmektedir. Bu haktan yararlanabilmek için çocuk doğduktan sonra 5 yıl içerisinde paranızı çekebilirsiniz. 5 yıl geçtikten sonra bu haktan faydalanamazsınız. Emzirme parası için başvurular otomatik olarak yapılıp emzirme paraları doğumda sonra 30 gün içerisinde PTT şubelerine yatırılmaktadır. Eğer bu para belirttiğimiz süre içerisinde annenin veya babanın adına yatırılmazsa il ve ilçe sigorta müdürlüklerine başvuruda bulunmalısınız.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ve Hangi Belgeler İstenir?

Emzirme parası başvuruları il ve ilçelerde yer alan sigorta müdürlüklerine yapılmaktadır. Normal şartlarda başvuru yapmanıza gerek olmadan emzirme parası hesabınıza yatarken bazı hatalar nedeniyle para yatmayabilir. Bu gibi durumlarda belirttiğimiz kurumlara annenin nüfus cüzdanı fotokopisi ve doğum belgesiyle birlikte giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Süt parası sorgulama işlemini ise parayı alma hakkına sahip olan kişi E-devlet üzerinden gerçekleştirebilir.

Analık İş Göremezlik Parası Nasıl Hesaplanır?

Analık iş göremezlik ödeneği olarak bilinen doğum izni ücreti hesaplanmasında önemli olan kriterler aylık alınan ücretler ve ne kadar izin alındığıdır. Doğum izni esnasında ne kadar para alabileceğinizi daha iyi anlatabilmek adına bir örnekle hesaplamayı yapalım. Örneğin çalışan bir anne 112 günlük doğum izni alsın ve bu kişinin son 3 ayda aldığı brüt maaşların toplamı 13.500 TL olsun bu durumda son üç ayda kazandığı günlük ücret 150 TL olacaktır. Bu 150 TL alınan izin günü ile çarpılır yani 150×112=16.800 TL eder. Ancak bu paranın 2/3’ü çalışan anneye doğum izni parası olarak verilmektedir. Bu durumda annenin alacağı doğum izni parası 16.800*2*3=11.200 TL olarak hesaplanır. Doğum parası Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanmakla birlikte belli bir üst limite de sahiptir. Bu limit asgari ücretin 6,5 katı kadardır.

İş Göremezlik Parasını Kimler Alabilir?

Doğum izni parasından yararlanabilmek için çalışan kadınların taşıması gereken bazı özellikler vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca karşılanan doğum izni parasına sahip olabilmek için annelerin taşıması gerek;

 • Aktif bir şekilde sigortalı bir işte çalışıyor olmak. Yani işten yeni çıkanlar veya doğum için işini bırakanlar bu haktan yararlanamıyor.
 • İzin almadan önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primine sahip olmak.
 • Doğum izni süresi boyunca hiçbir yerde çalışmıyor olmak.
 • Doğumun tam olarak gerçekleşmesi ve bebeğin sağ doğması gerekir.

Doğum izni parasını sorgulama işlemini E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresini kullanarak hesabınıza para yatıp yatmadığı kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

Çoklu Çocuk Yardımı

Çoklu doğum yardımı sadece muhtaç durumda olup ikiz, üçüz, dördüz gibi çoklu doğum yapan ailelere verilmektedir. Ülkemizin dinamik nüfusunu korumak adına verilen bu yardım 0-24 ay arası çocukların giderlerini karşılayacak şekilde verilmektedir. Çocuk başına iki ayda bir 150 TL olarak belirlenen bu yardım Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Yani üçüz sahibi olan muhtaç durumdaki bir aileye 2 ayda toplam 450 TL yardım yapılmaktadır. Çocuklar 24 aylık olana kadar verilen çocuk yardımı hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirler. Yapılan başvuru Mütevelli Heyeti tarafından gerekli incelemeler yapılarak değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucu ailenin bu paraya muhtaç durumda olduğu kabul edilirse belirtilen ücret iki ayda bir PTT şubelerine anne veya babanın adına yatırılmaktadır.

Her aileye devlet çocuk parası yardımı yapmaktadır. Ama en çok merak edilen konulardan biri de 2 çocuk parası ne kadar, 3 çocuk parası ne kadar konusudur. Yukarı da yer aldığı gibi ikinci çocuk parası için 400 lira vermektedir. Daha sonra ise çocuk parası ne zaman verilecek konusu ön plana çıkmaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parasının hesaba yatma süresi bulunmaktadır. Bu süre dolmadığı müddetçe çocuk parası yatmaz. Bu nedenle bu sürenin dolmasını beklemek gerekiyor. Çocuk parası ile ilgili sürekli güncel bilgiler gelmekte. Bu bilgiler ışığında çocuk parası ne kadar olduğunu öğrenmek için size bilgi vermekteyiz. Bu nedenle bilgilerin doğruluğu için sürekli bizi takip edin.

Çocuk parası ne kadar bilgilerini ve yapılması gereken diğer tüm işlemleri sitemizdeki konulardan rahatlıkla erişebilirsiniz.

Devletimizin torba kanununda olan çocuk parası nasıl ve kimlere verilir en son fiyatı nedir, nasıl alınır bunun için neler yapılması gerekiyor, nerelere başvurulması gerekiyor. Gelin bunları yakından inceleyelim. Ayrıca çocuk parası ne kadar ile ilgili diğer konulara buradaki linkten bakabilirsiniz. Şimdi bakalım 2020 de çocuk parası ne kadar? Bu çocuk parası miktarı her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Konu altında arşiv olarak 2019 çocuk parası ne kadar gibi bilgi isterseniz yer almaktadır. Ama şuanda gelelim 2020 çocuk parası ne kadar hakkında bilgi vermeye.

1. 2020 yılı için çocuk parası ödenekleri şu şekildedir.

 • 1. çocuk için 300 TL
 • 2. çocuk için 400 TL
 • 3 . çocuk için 600 TL

Şeklinde belirlenmiş olup bundan faydalanmak için sigortalı olma şartıda yoktur. Ancak bundan yararlanan kamu personli için verilen doğum yardımı verilmeyecektir. Yani çocuk parasından faydalanan kamu personelleri doğum parası yardımından faydalanamayacaklardır.

Ayrıca şuan ki çocuk parası ödeneğine sadece 15 mayıs 2015 tarihinden sonra çocuğu olmuş kişiler faydalanabilirler.

Yurt dışında olan kişiler çocuk parasından yararlanmak için konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir.

Türkiyede yaşayan aileler bulundukları ildeki Ail eve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler merkezine giderek faydalanabilirler.

Çocuk parası başvuru formunu buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

2. AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Ne Kadar?

A.2020 yılında çocuk parası ne kadar ve yardımı memurların maaş katsıları alınarak şu şekildedir.

 • 0-6 yaş arası çocuklar için 54,28 TL dir.
 • 6 yaş ve üzeri çocuklar için 27,14 TL dir.

3. Şartlı nakit transferi için çocuk yardımı şu şekildedir.

Maddi durumu iyi olmayan ve sigortası olmayan ailelerin çocukları için sydv sosyal dayanışma vakfı tarafından belirlenen çocuk parası yardımları aşadağıdaki gibidir.

 • Hastanede doğum yapanlar için bir sefere mahsuz olmak üzere aylık 70 TL
 • İlköğretim seciyesinde olup ve devam eden erkek öğrenci yardımı için aylık 30 TL
 • İlköpretim seviyesinde olup ve devam eden kız öğrenci yardımı için aylık 35 TL
 • Ortaöğretim seviyesinde olup ve devam eden erkek öğrenci yardımı için aylık 45 TL
 • Ortaöğretim seviyesinde olup ve devam eden kız öğrenci yardımı için aylık 55 TL

Olarak berlilenmiştir.

4. Sigortası olan kişiler için asgari geçim indirimi adı altında verilecek olan çocuk ve eş yardımları şu şekildedir.

Durumu AGİ çocuk ve eş yardımı
Bekar çocuksuz 220,68
Evli – Eşi çalışıyor – Çocuksuz 220,68
Evli – Eşi çalışıyor – 1 Çocuklu 253,79
Evli – Eşi çalışıyor – 2 Çocuklu 286,89
Evli – Eşi çalışıyor – 3 Çocuklu 331,03
Evli – Eşi çalışıyor – 4 Çocuklu 353,09
Evli – Eşi çalışıyor – 5 Çocuklu 375,17
Evli – Eşi çalışmıyor – Çocuksuz 264,82
Evli – Eşi çalışmıyor – 1 Çocuklu 297,92
Evli – Eşi çalışmıyor – 2 Çocuklu 331,03
Evli – Eşi çalışmıyor – 3 Çocuklu 375,17

5. Yeni doğan çocuk ve emzirme yardımı ise 148 TL olarak belirlenmiştir.

6. Çocuk parası yardımı zammında sigorta prim indirimi

2020 sigortalı olana çocuk parası zammı adı üzerine yapılan ödemelerden ve sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı olmayan ya da kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan çoçuklarının 18 yaşını, lise ve aynı denkte öğrenim gören veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı mesleki eğitim kanunda belirtilen aday çırak, çırak veya işletmelerde mesleki eğitim görmesi durumunda 20 yaşını, yüksek öğretim görmesi durumunda 25 yaşını tamamlamamış ve eyli olmayan çocukları ile yaş durumuna bakılmaksızın 5510 sayılı kanuna göre malul durumda olduğu tespit edilen evli durumda olmayanlardan en fazla bir veya iki çocuğa kadar olanlar için, sigortalının hizmet akdinde devam etmesi şartı ile fiilen çalışmasının olup olmadığına bakılmaksızın iki çocuğu geçmemek şartı ile çocuk başına düşen aylık asgari ücretin %2’si oranındaki tutarı, aylık prim durumu esas alınan kazançları dikkate alınmayacaktır. 2020 yılında işveren üzerinden sigortalıya verilen çocuk parası yardım zammından 01.01.2020-31.12.2020 dönemi itibari ile 1 çocuk için 40,59 TL olarak belirlenmiş olup 2 çocuk için ise 81,18 TL miktarı aylık prime esas kazançların hesaplanmasında dikkate alınmayacaktır.

7. 2020 çocuk parası zammında gelir vergisi indirimi

2018 GVK’nın 25. Maddesinin 5. Bendide Hizmet erbanına ödenecek olan çocuk parası zamlarının gelir vergisinden müstesnacı olması ve bu zamanların devlet tarından verilen miktarın aştığı durumda, fazlasının vergiye tabi tutulması gerektiği belirlenmiştir. Devlet memurları çocuk parası yardımları miktarı sigortalılara ödenen çocuk parası zamları içinde gergiden müstesnadır. 0-6 yaş grubu çocuklar için verilecek olan çocuk parası zammı 2020 ocak ayı için 54,28 TL olarak belirlenmiştir. 6 yaş ve üzerinde olan çocuklar için ise verilen çocuk parası zammı da 27,14 TL gelir vergisinden müstesna olacaklardır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün