Bebeklerde Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin gelişiminin ve zihinsel yeteneklerinin normal olup olmadığının kontrol edilebilmesi için zeka testi yapılabilir. Zeka geriliği ya da üstün zekalı çocuklar bu şekilde tespit edilerek eğitim destekleri erken dönemde planlanabilir. Zeka testleri sadece gelişimi değerlendirmekle kalmaz aynı zamanda nörolojik bozukluklar, işitme ya da görme sorunlarının tespitinde de kullanılır.

Zeka Testi Nerede Yaptırılır?

Bebeklerde gelişim; görsel hafıza, muhakeme gücü ve kavrayış hızına göre belirlenebilir. Özel kliniklerde ya da kadın ve aile sağlık merkezlerinde çalışan;

* Uzman pedagog
* Psikolog veya
* Psikolojik danışmanlar ailenin onayıyla çocuğa zeka testleri uygulayabilir.

Apgar testi nedir?

Bebeklerde kullanılan ve en çok bilinen zeka testi Apgar testidir. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu test doğumdan hemen sonra yapılır. 1 ila 10 puan arasında değerlendirilen testte;


* Bebeğin kalp atışları dinlenir
* Ten rengine bakılır
* Nefes alıp verişi izlenir ve
* Refleksleri kontrol edilir.

8 puan ve üzerinde alan bebeklerin sağlıklı olduğu anlaşılır. Bunun yanı sıra gelişim sürecinde herhangi bir aksilik yaşanmaması durumunda bebeğin ilkokula başlama çağına kadar sorunsuz bir şekilde geleceği net bir şekilde tespit edilir.

Fotoğraflara bakma testi nedir? Yine, çok sık tercih edilen bebeklerde zeka testlerinden birisi de fotoğraflara bakma testidir. Bu testte bebeklere iki farklı fotoğraf gösterilir ve her birine ne kadar ilgi gösterdikleri belirlenir. Daha sonra bir fotoğraf değiştirilir ve bebeğin ilgisinin yeni fotoğrafa kayıp kaymadığı gözlenir. IQ seviyesi yüksek çıkan bebeklerin eğitim ve gelişimlerinde herhangi bir sorun olmaması halinde ileri yaşlarında zekalarını daha iyi kullanacakları net bir şekilde ifade edilebilir.

Evde Zeka Testi Yapılır mı?

Evet, anneler evde yapılacak zeka testleri eşliğinde bebeklerinin ilgi alanlarını erkenden keşfedebilirler. Evde yapılacak testlerin aynı sorunlarla 6, 9 ve 12.aylarda tekrar edilmesi gerekir. Bu aşamada annelerden;

  • Bebeklerinin tepkilerini ölçmeleri
  • Oyuncaklarla olan ilişkileri değerlendirmeleri
  • Beslenme alışkanlıklarını gözlemeleri
  • Müziğe karşı verdikleri tepkileri kontrol etmeleri ve
  • Küçük komutları anlayıp anlamadığını puanlamaları istenir.

Elde edilen sonuçlar değerlendirilmeden önce ebeveynlerden bebeklerde zeka testi nasıl yapılır konusu hakkında yeterli bilgiye sahip olması istenir.

Gebelikte Zeka Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte bebeğin zekasını ölçecek herhangi bir test yoktur. Ancak ikili, üçlü ve dörtlü tarama testleri halk arasında gebelikte zeka testi olarak anılır. Bu testlerin amacı bebeğin zeka seviyesini ölçmek değil, tam tersine zeka geriliği veya kromozomal anomali olup olmadığının tespit edilebilmesidir.

Gebeliğin 11. ve 14.haftaları arasında yapılan Trizomi 21 yani down sendromu testi kromozomal anomaliye sahip bebeklerin gebeliğin erken dönemlerinde tespit edilebilmesidir. Bu testler kesinlikle 0 doğru sonucu vermemekle birlikte risk oranının yüksek olup olmadığı hesaplanabilir. Riskin yüksek olması halinde son karar hekim önerileri eşliğinde anne ve baba adayına bırakılır. 35 yaş ve üzeri anne adaylarının bebeklerinde down sendromu riski 1/250 seviyesindedir.

Kaynak: Bilgi Ustası

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ara ara blog yazıları giriyor ve bilgilendirici makaleler ile ilgileniyorum. Yazılım ile ilgili de bilgi paylaşıyorum.
Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Avatar

Muhammet YILDIZ | Öğrenci

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ara ara blog yazıları giriyor ve bilgilendirici makaleler ile ilgileniyorum. Yazılım ile ilgili de bilgi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir